דיוקן היוצר

אודות התכנית

המחזור הבא: שנה"ל תשפ"ה 2025-2024

דיוקן האמן היוצר הינה תכנית לימוד לפיתוח וליווי תהליכי יצירה המיועדת לאמנים המעוניינים לגבש יצירה חיה ולהעמיק בחקר היכולות הפרפורמטיביות שלהם.

התכנית, שפונה ליוצרים ואמנים מתחומים שונים, מאפשרת לימוד מרובד של אמנות הבמה, תיאטרון, מחול ופרפורמנס במפגש עם דרכי עבודה ופרקטיקות יצירה מגוונות.

משתתפי התכנית יעברו התנסויות לשכלול כלים מתוך תפיסה בעלת מסורת של תיאטרון פסיכו-פיזי, כשבלב התכנית גיבוש היצירות האישיות.

 

ימים פתוחים יתקיימו בתאריכים 24 ליוני ו-5 לאוגוסט. להרשמה לימים הפתוחים – 052-8735338

 

 

על התכנית

דיוקן היוצר היא מסגרת ייחודית המיועדת ליוצרים בתחומי אומנויות הבמה והמופע, המעוניינים להעמיק את השפה האישית שלהם ולחקור אפשרויות חדשות ורלוונטיות. פלטפורמה להתפתח כמובילים של תהליכי יצירה וכפרפורמרים משוכללים.

     בלב התכנית שיעורים קבועים וסדנאות אמן, של טכניקות פרפורמנס מגוונות, מתחומי התנועה, תפיסת החלל והתיאטרון הפסיכו-פיזי, בדגש על עבודת הטריינינג של השחקן היוצר. לצד אלה יוקדש זמן משמעותי לעבודה אישית בליווי עוטף של צוות המורים-מנחים עד לגיבוש היצירה.

      משתתפי התכנית מקבלים מעמד של אמן אורח, כך שבנוסף לליווי האומנותי לפיתוח יצירה אישית, יקבלו מעטפת הפקתית מלאה עד לבכורה. יצירות נבחרות מתוך המסלול יוצגו במסגרת פסטיבל עכו. כמו כן, התכנית הינה הזדמנות להכיר לעומק את העבודה של תיאטרון עכו ולהפוך לאמנים אורחים קבועים בתיאטרון.

חלק מן היצירות שפותחו במסלול התמודדו ואף זכו בפסטיבלים כמו תיאטרונטו, קיפוד הזהב, ועוד. 

מבחר יצירות שנוצרו במסלול

לוח זמנים

התכנית שנתית ומורכבת משלושה סמסטרים:

סמסטר ראשון // מורכב רובו ככולו משיעורים וכיתות אמן, בהם נכיר ונתנסה במחקר מעמיק של דרכי עבודה גופנית-יצירתית.

סמסטר שני // שילוב השיעורים הליבה (הקבועים) עם זמן עבודה אישי בליווי אחד ממנחי התכנית.

סמסטר שלישי // מרבית הזמן יוקדש לגיבוש היצירות. נתבונן בתהליכי היצירה, נשים לב אל שלביה וניתן את דעתינו בעקבות היצירות הנרקמות.

במהלך הסמסטר השני והשלישי נקיים ימי צפייה בהם יציגו המשתתפים מתוך יצירותיהם הנרקמות.

במקביל למפגשים הקבועים ישולבו בתכנית סדנאות אמן בהנחיית יוצרים ואמנים פעילים המתכתבים עם רוח היצירה של תיאטרון עכו.

בסיום השנה יתקיים ערב יצירות אשר יחשוף לראשונה בפני קהל את עבודות משתתפי התכנית. מתוך העבודות ייבחר קובץ אשר יציג במסגרת בפסטיבל עכו לתיאטרון אחר בחוה"מ סוכות.

במסגרת הדיוקן מקבלים משתתפי התכנית מעמד של ׳אמן אורח' (רזידנסי) תחת כנפיו של ׳המרכז לתיאטרון של עכו׳. לרשות המשתתפים יעמדו חללי עבודה לאורך השבוע לקיום חזרות וכן ייזכו לתנאי הפקה עוטפים של המרכז. בנוסף יוזמנו להשתתף בכלל פעילויותיו הענפות של התיאטרון.

פרטי התכנית

הצוות המנחה מכוון את האמנים המשתתפים ליצירת עבודה מקורית בה היוצר המבצע הוא לב היצירה. ע״פ שפת עבודתו של המרכז לתיאטרון עכו, נעשה שימוש בחומרי החיים, האישיים והקולקטיבים לגיבוש יצירות המתכתבות עם המקום בהקשר חברתי, פוליטי ואוניברסלי, בדגש על דיאלוג בין תרבותי כמשקף ויוצר מציאות.

מנחים: סמדר יערון, אסנת שנק-יוסף, רן בן דרור, חאלד אבו-עלי, מוני יוסף ואמנים אחרים.

הלימודים יתקיימו פעם בשבוע בשעות 10:00-18:00 (יום הלימודים יעודכן בהמשך). בנוסף לימי הלימוד הקבועים, מתאפשרות חזרות אישיות במהלך כל השבוע.

תקופת הלימודים מתוכננת להתחיל בנובמבר 2024.

עלות התכנית: 8000 ש"ח.

כיצד נרשמים?

להרשמה יש לשלוח קורות חיים, קטעי וידאו של עבודות קודמות (במידה ויש) וכל מידע רלוונטי אחר, ולהוסיף כמה מילים על הקשר לעולם היצירה ו/או ציפיות מתכנית הלימוד.

כתובת למשלוח חומרים: accotc.office@gmail.com
 – נא לציין בכותרת "דיוקן האמן היוצר"

המתאימים יוזמנו ליום היכרות במהלכו יתקיים מפגש, שיכלול שלוש סדנאות ושיחות אישיות, בו תוכלו לקבל טעימה מיום העבודה שלנו ונוכל אנחנו להכיר אתכם.

במקביל למפגשים הקבועים ישולבו בתכנית סדנאות אמן בהנחיית יוצרים ואמנים פעילים המתכתבים עם רוח היצירה של תיאטרון עכו.

בחסות ׳המרכז לתיאטרון של עכו׳ ומשכן פעילותו של ׳דיוקן האמן היוצר׳ – במתחם העתיק והמרהיב בעיר העתיקה של עכו – מתקיימת סביבת עבודה בועתית ובועטת. המרחק מהמרכז והצלילה פנימה מאפשרת תהליך שקט, מעמיק ואינטנסיבי.

אירוע הסיום בצל הקורונה
2020-2021

צילום: אבי ניניו

אירוע סיום דיוקן האמן היוצר
2018-2019

אירוע סיום דיוקן האמן היוצר
2017-2018