אודות תכנית הלימודים

דיוקן האמן היוצר

שנה״ל תשפ"ד 2024-2023


דיוקן האמן היוצר הינה תכנית לימוד לפיתוח וליווי תהליכי יצירה המיועדת לאמנים המעוניינים לגבש יצירה חיה ולהעמיק בחקר היכולות הפרפורמטיביות שלהם.

התכנית, שפונה ליוצרים ואמנים מתחומים שונים, מאפשרת לימוד מרובד של אמנות הבמה, תיאטרון, מחול ופרפורמנס במפגש עם דרכי עבודה ופרקטיקות יצירה מגוונות.

משתתפי התכנית יעברו התנסויות לשכלול כלים מתוך תפיסה בעלת מסורת של תיאטרון פסיכו-פיזי, כשבלב התכנית גיבוש היצירות האישיות.

 

תכנית הלימודים

התכנית שנתית ומורכבת משלושה סימסטרים:

סמסטר ראשון // מורכב רובו ככולו משיעורים וכיתות אמן, בהם נכיר ונתנסה במחקר מעמיק של דרכי עבודה גופנית-יצירתית.

סימסטר שני // שילוב השיעורים הליבה (הקבועים) עם זמן עבודה אישי בליווי אחד ממנחי התכנית.

סימסטר שלישי // מרבית הזמן יוקדש לגיבוש היצירות. נתבונן בתהליכי היצירה, נשים לב אל שלביה וניתן את דעתינו בעקבות היצירות הנרקמות.

במהלך הסימסטר השני והשלישי נקיים ימי צפייה בהם יציגו המשתתפים מתוך יצירותיהם הנרקמות.

במקביל למפגשים הקבועים ישולבו בתכנית סדנאות אמן בהנחיית יוצרים ואמנים פעילים המתכתבים עם רוח היצירה של תיאטרון עכו.

בסיום השנה יתקיים ערב יצירות אשר יחשוף לראשונה בפני קהל את עבודות משתתפי התכנית. מתוך העבודות ייבחר קובץ אשר יציג במסגרת בפסטיבל עכו לתיאטרון אחר בחוה"מ סוכות.

במסגרת הדיוקן מקבלים משתתפי התכנית מעמד של ׳אמן אורח' (רזידנסי) תחת כנפיו של ׳המרכז לתיאטרון של עכו׳. לרשות המשתתפים יעמדו חללי עבודה לאורך השבוע לקיום חזרות וכן ייזכו לתנאי הפקה עוטפים של המרכז. בנוסף יוזמנו להשתתף בכלל פעילויותיו הענפות של התיאטרון.

 

פרטי התכנית

הצוות המנחה מכוון את האמנים המשתתפים ליצירת עבודה מקורית בה היוצר המבצע הוא לב היצירה. ע״פ שפת עבודתו של המרכז לתיאטרון עכו, נעשה שימוש בחומרי החיים, האישיים והקולקטיבים לגיבוש יצירות המתכתבות עם המקום בהקשר חברתי, פוליטי ואוניברסלי, בדגש על דיאלוג בין תרבותי כמשקף ויוצר מציאות.

ניהול אמנותי: סמדר יערון

ניהול התכנית: רן בן דרור

מנחים: סמדר יערון, אסנת שנק-יוסף, רן בן דרור,מוני יוסף ואמנים אחרים.

בנוסף לימי הלימוד הקבועים, מתאפשרות חזרות אישיות במהלך כל השבוע.

תקופת הלימודים מתוכננת להתחיל בינואר, ותתפרש על פני כ-8 חודשים

שכ״ל – 7,650 ש"ח

 

כיצד נרשמים?

להרשמה יש לשלוח קורות חיים, קטעי וידאו של עבודות קודמות (במידה ויש) וכל מידע רלוונטי אחר, ולהוסיף כמה מילים על הקשר לעולם היצירה ו/או ציפיות מתכנית הלימוד.

כתובת למשלוח חומרים: acco.tc.portrait@gmail.com

המתאימים יוזמנו ליום היכרות במהלכו יתקיים מפגש, שיכלול שלוש סדנאות קצרות ושיחות אישיות, בו תוכלו לקבל טעימה מ׳יום העבודה׳ שלנו ונוכל אנחנו להכיר אתכם.

במקביל למפגשים הקבועים ישולבו בתכנית סדנאות אמן בהנחיית יוצרים ואמנים פעילים המתכתבים עם רוח היצירה של תיאטרון עכו.

בחסות ׳המרכז לתיאטרון של עכו׳ ומשכן פעילותו של ׳דיוקן האמן היוצר׳ – במתחם העתיק והמרהיב בעיר העתיקה של עכו – מתקיימת סביבת עבודה בועתית ובועטת. המרחק מהמרכז והצלילה פנימה מאפשרת תהליך שקט, מעמיק ואינטנסיבי.

 

תמונה מתוך אירוע הסיום בצל הקורונה: 2020-2021

תמונה מתוך אירוע הסיום בצל הקורונה 2020-21
צילום: אבי ניניו